Demirdöküm Arıza Çözümleri

Demirdöküm Kombi F4 Arızası

Demirdöküm Kombi F4 Arızası

Demirdöküm kombi modellerinin genel olarak hepsinde F4 arızası ateşleme sorununa ya da gaz gelmemesi sorununa tekabül eder. Bu durumda kombi çalışmaz ve peteklerin ısıtılmasını sağlayamaz. Fakat bu sorun için servisi aramadan önce bazı basit kontrolleri yapmak gerekir.

Demirdöküm Kombi F4 Arızası

Kombi F4 Hatası

  • İlk olarak kombiye gaz gelip gelmediğinden emin olmak gerekir. Hem dışarıda bulunan hem de içerde kombinin yanında bulunan gaz vanalarının açık olduğundan emin olun. Ocağı yakarak eve doğalgaz geldiğini de teyit etmelisiniz. Eğer vanalar açık olmasına rağmen gaz gelmiyor ise doğalgaz sağlayıcı firma ile irtibata geçmeniz gerekiyor.
  • Kombiye doğalgaz gelmesine rağmen ateşleme yapmıyor ise kombiyi resetleyerek yeniden kurulum yapmasını sağlayabilirsiniz. Düzelmez ise bu resetleme işlemini 3 kez tekrarlayabilirsiniz.

Eğer yapmış olduğunuz bu işlemler sorunu düzeltmedi ise kombide muhtemel bir arıza olabilir. Kombinin F4 hatası vermesine neden olan birkaç farklı arıza söz konusu olabilir.

  • Eğer kombinin gaz valfinde bir arıza var ise gazın kombiye gitmesini engelliyor olabilir.
  • Ateşleme elektrodunda bir problem ya da arıza olması durumunda da kombi ateşleme yapamayacaktır.
  • Kombinin iyonizasyon elektrodunda bir sorun olması yine kombinin ateşleme işlemi yapamamasına neden olacaktır.
  • Kombilerin beyni elektronik kartlardır. Eğer bu elektronik kartlarda bir hasar ya da bozulma var ise bu da kombinin F4 hatası vermesine neden olabilir.

Yorum

Görüşünüzü Paylaşın

Call Now ButtonSERVİS ÇAĞIR